Успение Богородицы, икона Софии Премудрости Божией

28 августа Православная Церковь празднует Успение Пресвятой Богородицы и Приснодевы Марии и икону Софии Премудрости Божией — основной престольный праздник нашего храма.

Тропарь Успению, глас 1:

В рождестве девство сохранила еси, / во успении мира не оставила еси, Богородице: / преставилася еси к животу, Мати сущи Живота, / и молитвами Твоими избавляеши от смерти души наша.

Тропарь Софии Премудрости Божией, глас 1:

Превечная Премудросте, Христе Боже наш!/ Божественным смотрением Своим преклонивый Небеса,/ благоволил еси вселитися во утробу Чистыя Отроковицы,/ средостение вражды разрушив,/ освятил еси естество наше/ и Царствие Твое нам отверзл еси;/ сего ради Тебе, Творца нашего и Избавителя,/ и рождшую Тя,/ спасения нашего тайне послужившую Деву Чистую, православно величаем.